Možda mislite na ljubav, ali ne!! U ovom tekstu pišemo o ….streličarstvu.
Pišemo o sportu, o „belom sportu“, koji je bez razloga zapostavljen i danas ne posebno popularan. Nekada su luk i strela bili moćno oružje kojim se branila čast, branila teritorija, koristili su se za lov, a danas su luk i strela u službi sporta i koriste se kao razonoda i hobi.
Odavno sam htela da probam da gadjam lukom i strelom (to nema veze sa time što sam strelac u horoskopu :-)), pa me je put naneo do Mokrina. Nije bilo slučajno, jer odavno želim da vidim Mokrin House i sada kada se ukazala prilika da spojim dve lepe stvari i upakujem ih u jedan dan, zašto da ne!!
Dan je bio savršen za ovu akciju. Sunčan, lep, prolećni dan koji sam provela u vojvodjanskom Mokrinu.
Čas streličarstva je zamišljen kao otvoren čas za sve, i svi oni koji su bili tu mogli su da se oprobaju kako im u ruci leži luk i strela i da gadjaju. Pogoditi metu je bilo ok, a pogoditi središte mete uspeh. Otvoreni čas je organizovao Streličarski klub Kentaur iz Kikinde. Priznajem da je novo iskustvo prijalo i uživala sam u divnoj nedelji.
Ukoliko želite da pogledate šta se sve krije u Mokrin housu pročitajte tekst: Mokrin u Vojvodini u kome se krije Mokrin house
Luk i strela kroz vreme
Kada se počeo koristiti luk i strela teško je odrediti. Crteži u pećinama i ostaci kamenih vrhova su svedoci da je čovek još odavno spoznao snagu streličarstva i koristio je da bi sebi pomogao. Kako se čovek razvijao, tako je i tehniku pravljenja luka i strele unapredjivao. Na osnovu različitih oblika, materijala i načina pravljenja luka i strele može sa sigurnošću da se odredi narod odakle potiče i period kada je oprema napravljena. Najveštiji su bili Mongoli i Turci, a način koji su oni koristili za izradu se i danas koristi kod moderne streličarske opreme.
U Evropi su najbolji bili Englezi koji su razvili upotrebu luka i strele do savršenstva, do nivoa umetnosti. Koristili su jake tisove lukove, koji su ispaljivali strele na veliku udaljenost i sa takvom jačinom, da su strele probijale oklope vitezova. Najpoznatiji je engleski dugi luk – longbow, koji je bio dugačak i do dva metra.
Na našem podnevlju, sreličarstvo je bilo razvijeno u srednjem veku, o čemu svedoče i zapisi da se još tada održavao turnir. Svoju veštinu su pokazivali za vreme svetkovina kod zidina kalemegdanske tvrđave za Uskrs, Vidovdan i Sv. Petku.
Luk i strela danas
Pronalaskom vatrenog oružja, veština rukovanjem lukom i strelom polako zamire. Civilizacija i vreme čine svoje, tako da nekada vojna veština, danas je streličarstvo postalo sportska veština. U duhu sporta razvija se ljubav prema luku i streli kroz školu streličarstva. Ljubitelji ovog sporta okupljaju se i takmiče samo radi zabave. Takmičarski duh nije samo protiv protivnika ili boljeg rezulatata, jer svaki istinski ljubitelj streličarstva je pre svega u borbi sa samim sobom. Želi da nadmaši sebe i pobije svoje najbolje rezultate. Svakom takmičaru treba jaka fizička i mentalna snaga. Streličarstvo je sport koji zahteva smirenost, strpljenje, upornost i koncentraciju. Da bi se pogodio cilj, luk ne sme biti ni previše ni premalo zategnut, disanje mora biti u ritmu sa pokretom, a oko i ruka mirni. Čovek treba da je miran i staložen, a istrajnim radom dolaze rezultati.
Danas se takmičenje i treniranje deli na osnovu vrste luka koji se koristi. Napravljene su tri divizije koje se medjusobno ne takmiče. Takmičenja se održavaju na otvorenom i zatvorenom prostoru, postoje određene distance, dimenzije mete i broj strela koje se ispaljuju.
Možda će vas ovaj tekst zagolicati i pronadjite streličarski klub u vašem mestu i oprobajte se.
Nek strela ide direktno u centar, vaše Kockice života