Muzej ima svoju ustaljenu formu, iskreno možda i po malo dosadnu. U osnovi je postavka bilo da je na belom zidu, na postolju ili u staklenim kutijama. Posetilac naslućuje šta ga unutra očekuje, a naziv muzeja nagoveštava i sam sadržaj. Upravo ovakvu formulu je prekršio Japan i osmislio novi vid muzeja – digitalni muzej. Ne čudi nas što je baš u Japanu i nastao ovakav projekat. Nekako Japan i tehnologiju doživljavamo kao celinu.
Digitalni muzej je opisan kao “ultra-tehnologija” – koja oko sebe okuplja dizajnere, inženjere i programere. Plan je da se na 10.000 m2 posetiocima otkrije digitalni svet.
Muzej se otvara na leto, 21.06.2018. u Tokuju, Japan, a da bi zagolicali znatiželju posetilaca, pustili su par digitalnih rešenja. Slike i najave pokazuju novu eru tehnologije, a možda i kulture. Slike se kreću preko zidova i podova, a impresija je zagarantovana.
“Svaki dan ćemo posetiocu pružiti drugačije iskustvo” kažu “ne postoje granice”.
Pročitajte naš doživljaj muzeja, gledajući očima deteta: Poseta muzeju iz dečijeg ugla – Ko su ove čike i tete na zidovima?
I zaista, delo na platnu ima svoju granicu, skulptura svoju granicu, a digitalna umetnost će postaviti nove forme i možda promeniti sve iz korena, jer digitalni svet zapravo ne postoji.
Pogledajte video predstavljanje digitalnog muzeja: Šetnja kroz digitalni svet
Digitalni muzej – posetilac kao digitalni pešak
Posetilac kao digitalni pešak koračaće kroz prostor okružen simulacijom vodopada, okružen maglom, projektori će vizuelno dočaravati sliku, a zvuk će nadopunjavati doživljaj.
Digitalno iskustvo je za nas nešto novo, ovo je doba nove tehnologije. Ostaje nam da vidimo i doživimo ovako nešto, a svako će dati svoj sud,
Jer lepota je u oku posmatrača, vaše Kockice života
izvor: https://edition.cnn.com/style/article/teamlab-mori-building-borderless-museum/index.html, https://www.teamlab.art/ew/iwa-waterparticles/