Sterilizacija flašice, sterilizacija bebinih flašica i pribora za jelo

Sterilizacija bebinih flašica i pribora za jelo se spominje kao obavezan postupak u održavanju higijene beba. Prvih par meseci, bočice je potrebno stalno sterilisati, pre svakog korišćenja. Kasnije kad beba stvori svoj imunitet, ne mora se insistirati na sterilisanju svaki put.

Po povratku iz porodilišta, cela porodica se počinje prilagođavati na novi način porodičnog života. S obzirom da je za roditelje prioritet sigurnost i zaštita bebe, stalno je prisutna i briga o čistoći pribora za jelo. Bebin pribor za jelo treba da je potpuno čist i sterilan, jer bebe u tim danima još uvek nemaju izgrađen imuni sistem. Sa rastom bebe jača i njen imunitet, tako da će organizam moći sam da se odbrani od bakterija i virusa.

Sterilizacija se vrši svakodnevno u početnim mesecima, pa se osim flašice sterilišu i cucle, glodalice za zubiće i igračke koje beba neprestalno gura u usta.

Kako se vrši sterilizacija bebinih flašica i pribora za jelo?

Pre pranja flašica, potrebno ih je potpuno rastaviti – odvojiti cucle, prstenove, poklopce, kako nigde ne bi ostalo mleko i kasnije postalo stanište za bakterije. Bilo da ih perete ručno ili u mašini za pranje sudova, pravila su ista: očistite ih odmah nakon upotrebe, perite deterdžentom i vodom, dobro isperite i potpuno osušite.

Par saveta na koji način čistiti, čuvati i sterilisati flašice za bebe:

sterilizacija flašica i pribora za jelo
Sterilizacija pribora za jelo za bebe
  • Odmah ih isperite nakon upotrebe
  • Rastavite flašice do najsitnijih delova
  • Perite u toploj vodi sa deterdžentom
  • Koristite četku za flašice i dobro isperite
  • Ostavite da se osuše na vazduhu pre nego što ih odložite
  • Sterilizujte flašicu, ali povremeno ne i posle svakog pranja.

Kod gumenih ili silikonskih cucli voditi računa da ih izvrnete i dobro otklonite ostatke mleka. Ukoliko mama doji bebu potrebno je sterilisati i pumpicu za izmlazanje, flašice i posude za odlaganje mleka.

Načini sterilizacije bebinih flašica i pribora za jelo

Postoje tri najčešća načina sterilizacije:

  • Sterilizatori na pari – napravljeni su specijalno za bebine flašice, električni ili sterilizator koji se stavlja u mikrotalasnu rernu. Izuzetno su praktični i laki za upotrebu, kako bi olakšali roditeljima koji su u tim periodima već opterećeni sa puno stvari. Vreme sterilizacije je kod ovakvih aparata maksimalno kratko.
  • Hladna sterilizacija – u hladnu vodu dodajte hemikalije (u obliku tableta ili tečnosti) i ostavite flašice, dude i zaštitne kapice uronjene u vodi koliko je označeno na uputstvima.
  • Sterilizacija u loncu – postupak sterilizacije na šporetu je najjednostavniji, a takođe i najjeftiniji. Potrebno je prvo dobro oprati bočice i staviti ih u veliki lonac sa vodom. Sve posudice moraju biti potpuno uronjene u vodu. Prekriti lonac poklopcem i kad voda prokuva, spustiti flašice unutra oko 5-10 minuta. Cucle je dovoljno kuvati oko 4 minute. Jedan od korisnih saveta vezano za ovu vrstu sterilizacije je da možete bočice ubaciti u tetra pelenu i upakovati kao zavežljaj, pa tek onda ubaciti u lonac. Na taj način sprečićete pojavu kamenca. Takođe, bilo bi poželjno da postoji posebna posuda za ove stvari, npr. lonac.
  • Za koji god tip sterilizacije da se odlučite, biće vam potrebna dugačka viljuška sa kojom ćete bočice vaditi iz lonca i ređati na čistu površinu da se osuše na vazduhu.

Kada prestati sa sterilizacijom?

Stalno je prisutno pitanje koliko često je potrebno vršiti sterilizaciju i nema jasnih odgovora. Takođe, prisutno je i pitanje koliko dugo treba istu sprovoditi. Mnogi pedijatri smatraju da je to potrebno činiti do trećeg meseca bebinog života. Naravno, ima i onih koji imaju stav da je granica prva godina života.

Sigurno je da se svi u jednom slažu, a to je da imunološki sistem mora biti u kontaktu s nepatogenim organizmima kako bi se pravilno razvio. To govori da je potrebna higijena, ali ne preterano sterilni uslovi.

Već sa uvođenjem čvrste hrane (oko šestog meseca života) bebin pribor za jelo (tanjirići, činijice, kašičice, čaše, šolje) ne morate sterilisati. Dovoljno je oprati ih deterdžentom i toplom vodom, ili u mašini za sudove, kao i za odrasle.

Vaše Kockice Života

 

Slike izvor:

https://www.pexels.com/photo/bottle-container-high-chair-macro-374756/

<a href=’https://www.freepik.com/free-vector/feeding-bottle-pattern-background_1173452.htm’>Designed by Freepik</a>

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •