Imamo u našoj familiji pegagoga (kako mi volimo da joj tepamo Zaovicu), koja nam otkriva na koji način treba da pratimo decu i šta je ono što se MORA pročitati. Već neko vreme spominje nam knjigu „Vaše kompetentno dete“, ali nikako da dođe na red za čitanje. Toliko nam je „napumpala“ spisak šta sve moramo da iščitamo da nam treba 5 godišnjih odmora. Ali, nije nam krivo 🙂
Čuje naša zaovica po milioniti put moja pitanja: Da li postupam pravilno? Šta sad raditi? Kako nisam bolje odreagovala? Svečano obećam sebi neću više, ali se zaboravim posle nekog vremena i onda sve tako u krug.
Spakuje ti ona mene i pravac na promociju knjige Vaše kompetentno dete u organizaciji Familylab-a. Pokušaćemo da vam prenesemo ono što se tamo dešavalo, kako bi vas zainteresovali za knjigu, kao što su oni nas. Knjigu su nam „približile“ Ivana Muškinja i Elvira Stefanović.
Više o radu Familylab-a pronađite na njihovom zvaničnom sajtu: familylab.rs
Knjiga o nama – “Vaše kompetentno dete”
Jesper Jul je danski pedagog i porodični psihoterapeut koji je dugi niz godina radio kao predavač i učitelj. Okupio je profesionalce i tako je nastao Familylab kao neformalna organizacija. Ona okuplja istomišljenike i formira jednu kritičnu masu profesionalaca koja se zalaže za to da preispitujemo da li mi kao odrasli ljudi živimo vrednosti koje propagiramo.
Knjiga Vaše kompetentno dete je objavljena pre više od 20 godina, a u Srbiji se pojavila 2017.g. Ovo je duboko introspektivna knjiga o nama, jer je svako od nas nečije kompetentno dete. Za razliku od mnogih knjiga o roditeljstvu koje nude tehnike, nude znanja o razvoju dece, razne metode koje olakšavaju život, ovo je KNJIGA O NAMA.
Vrlo često u odnosima sa decom pogrešno postupamo. Ne radimo mi to namerno ili iz loše namere, to je ono ljudsko u nama. Kada su stvari dobre i teku kako bismo želeli, onda kažemo: Da, to je zato što sam ja dobar roditelj, profesionalac. Ali kada nastupi neka kriza, koja je sastavni deo porodičnog života, onda vrlo lako upiremo prst u dete. Tada kažemo da nešto sa njim/njom nije u redu, nije do mene.
Deca su na našu sreću, dovoljno kompetentna da pogađaju direktno u metu. I upravo je to ono šta Jesper misli kad kaže vaše kompetentno dete. Deca nam uvek daju smislene povratne reakcije o nama samima i kvalitetu našeg odnosa. Da umeju da se izraze, možda bi izgovorila nešto poput ovog: Vidi, ovde se dešava nešto što mi ne prija. Ili: Imam deo nečega što meni ne pripada, deo tvoje odgovornosti je prebačeno meni i ja se sada ne osećam dobro povodom toga. Možemo li nešto uraditi da to popravimo? Evo ja verujem da ti kao odrasla osoba možeš to da rešiš.
Ko je ustvari moje dete?
Često se dešava da u našim odnosima vidimo samo „prednju stranu“ našeg deteta, kako to Jesper kaže. Prestanemo da se interesujemo Ko je ustvari moje dete? Kakvo je ono danas? Kakve su njegove želje? Šta ga je to danas naljutilo, šta mu je ulepšalo dan?
Vodimo se našim predstavama i očekivanjima Ko bi to trebalo da bude moje dete, ja to bolje znam od njega. Ja bolje znam šta priliči jednom npr. desetogodišnjaku.
Naravno, ne možete u svemu biti uspešni i realno je da ćete praviti greške. Najlakše bi bilo kada bi roditeljstvo bilo neki priručnik, pa kad izađete iz porodilišta dobijete uputstvo za upotrebu. Ali, život nije takav.
Svi smo svesni da se kontekst porodice menjao i da stari obrasci više ne važe. Ranije je bila vrlo jasna struktura, odnosi u porodici i deca su tu imala jasno svoje mesto. U poslednjih nekoliko decenija sve se promenilo, menja se njegova uloga i samim tim to zahteva da se uloga roditelja nekako prestruktuira.
Pročitajte članak koji jako lepo dočarava zašto je važno raditi na ličnom razvoju: Radite na sebi, kako biste mogli da radite na razvoju deteta
Postavite granice – pronađite svoje odgovore
Ono o čemu Jul priča je postavljanje granica. Ko sam ja u odnosu na moje dete, ko sam ja u odnosu na mog partnera, šta ja želim od mog roditeljstva, šta su granice posmatrajući mog partnera u tom roditeljstvu i gde smo mi tu u zajedničkim snagama?
Knjiga je način da dobijete SVOJE odgovore. Nećete dobiti gotove odgovore, već odgovore koji su samo vaši jer ste vi kao roditelj jedinstveni kao što je i vaše dete jedinstveno i neponovljivo. Svi treba da razmišljamo o tome šta je ono šta mi jesmo, u svakodnevnom kontaktu sa svojim detetom i sa samim sobom. Da razmišljamo o sebi i o granicama, i da na osnovu toga gradimo lični odnos sa svojim detetom.
Takođe, Jul se osvrće na to da je jednako važan odnos sa svojim partnerom kada deca krenu svojim putem. Kako tada graditi lične granice? Roditeljstvo je važno, ali važni ste i vi kao individua. Ponekad roditelji zaboravljaju na to.
Zaključak je da iako je ova knjiga pisana pre više od 2 decenije, još uvek je daleko od onoga o čemu se piše u Srbiji. Ipak, po rečima Familylab-a, pomak se vidi, promene ulaze u naš sistem kako obrazovanja, tako i društva.
Druženje je nastavljeno na radionicama a mi smo se odlučili za jednu od njih. Tema radionice je bila: Kako Jesper Jul tumači koncept saznanja o samopouzdanju i samosvesti. Ali o tome u drugom članku. Sada se bacamo na čitanje (dobili smo na poklon knjigu od naše zaovice- pedagoga), što i vama od srca preporučujemo.
Vaše kompetentne Kockice
P.S. Napominjemo da nama (Kockicama) ovo nije struka i da smo samo roditelj koji se razvija zajedno sa svojim detetom 🙂
Photo izvor: