jesper jul, samopouzdanje i samosvest dece, kockice zivota, kockice života

O utiscima sa promocije knjige Jespera Jula već smo pisali, a ceo članak možete pročitati: Pronađite Vaše odgovore uz knjigu „Vaše kompetentno dete“.

Svojski smo se potrudili da stavimo sve u jedan tekst, a verujte nam, dosta toga je ostalo „van“ papira. Takođe, ostali smo vam dužni utiske sa radionice koja je održana nakon promocije, pa to ispravljamo sada.

Radionica „Samosvest i samopouzdanje dece i roditelja“ je bila pod vođstvom Sanje Stanković. Iskreno, na malo radionica poput ove smo prisustvovali i nismo znali šta da očekujemo. Ono što nas je zainteresovalo je reč samopouzdanje zajedno uz reč deca. To je za nas bilo dovoljno da se odlučimo.

Priznajemo, malo nam je bila frka od same pomisli da idemo u prostoriju sa psihologom, sa kojim treba da polemišeš o nekim stvarima, dobijaš pitanja na koja često krijemo odgovore i od sebe samih.

Ipak, kad smo se upoznali sa Sanjom, zaboravili smo i gde smo i ko stoji ispred nas. Ona je tako spontano uz širok osmeh preuzela „vođstvo“ nad prostorijom, zadajući odmah prvi zadatak, ali potpuno nenametljivo. Nakon završetka radionice, shvatili smo da je tako lako od svega napravila kao neku igricu, gde smo svi učestvovali.

Samopouzdanje / samosvest

Otpočela je pričom o samopouzdanju koje se zasniva na onome što znamo i za šta smo sposobni. Gradi se na tome šta možemo da realizujemo i što smo u nečemu bolji, to više stičemo samopouzdanje na tom polju.

Za razliku od samopouzdanja, samosvest se ne zasniva na onome što znamo, već na onome ko smo mi i šta mislimo o nama takvim kakvi smo. Za samosvest je važno koliko znamo o sebi i kako se odnosimo prema tom znanju.

Treba imati uvek na umu da samopouzdanje izgrađuju pohvale i kritike koje su objektivne i da je važno imati podršku ljudi iz svog okruženja. Naravno, oni koji imaju manjak samopouzdanja potrebno je da rade na sebi kako bi ga gradili. U tome im najviše može pomoći vežbanje, trening, coaching i objektivna povratna informacija.

„Zdrava“ samosvest je kada postoji objektivan i prihvatljiv odnos prema sebi. Važna je jer ona pospešuje socijalno, emocionalno, motoričko i intelektulno učenje. Osobe koje imaju izgrađenu visoku samosvest lakše podnose negativne događaje u svom životu, tj. lakše se štite od nastanka trauma.

Zbog toga je važno biti u mogućnosti sagledati da li je samosvest koju gradite „zdrava“. Brojni su faktori koji mogu to da naruše i koje možemo nazvati „neprijateljima“ samosvesti. Navešćemo neke od njih: fizičko i psihičko nasilje, neadekvatna kritika okruženja, kao i uticaj roditelja koji ne ide u pravom smeru. Ono što može značajno da utiče negativno na samosvest definisano je kao: Biti „projekat“ svojih roditelja, koji svoje lične i neostvarene ambicije pokušavaju da ostvare kroz dete.

Osnova za razvoj samosvesti je osećaj da si vredan drugima, odanost i saradnja. To je ono na šta treba deci skretati pažnju, ali naravno na njima razumljiv i prihvatljiv način.

Kako biti dobar roditelj

Biti dobar roditelj je težak „posao“ i treba biti realan prema sebi. Ono na šta se Jesper Jul osvrće je postavljanje jasnih granica u odnosu sa decom. Kako se ja odnosim sam prema sebi, ko sam ja u odnosu prema drugima, ko sam ja u odnosu na moje dete, samo su neka od pitanja na koja morate pronaći i definisati odgovore. Usmeravanje na razvoj integriteta vašeg deteta je poruka o kojoj Jul govori.

Povratne informacije koje dajemo deci treba da budu LIČNE i slikovito ćemo vam navesti neke od rečenica koje treba koristiti:

Greške u roditeljstvu su neizostavan deo tokom vaspitavanja dece i treba imati uvek na umu da roditelji reaguju na isti način kao i deca. Kada osete da nisu uspešni u roditeljskoj ulozi postaju agresivni/depresivni i sl. Roditelji mogu osećati veliku grižu savesti zbog svojih grešaka. Ali, deci neće naškoditi greške roditelja ukoliko oni za njih preuzimaju odgovornost i na njima uče.

Zato, radite na sebi i uvek imajte na umu da je nemoguće u svakom momentu i u svakoj situaciji postupiti ispravno. Važno je da se trudite da pružite ono najbolje što možete u tom momentu i to je dovoljno.

Pročitajte odličan tekst: Radite na sebi, kako biste mogli da radite na razvoju deteta

Vaše Kockice

 

 

 

Photo izvor:

<a href=’https://www.freepik.com/free-photo/the-mother-and-daughter-lie-on-the-grass_1119638.htm’>Designed by Freepik</a>

<a href=’https://www.freepik.com/free-vector/international-day-of-families-background_2054882.htm’>Designed by Freepik</a>

Spread the love
  •  
  • 16
  •  
  •  
  •  
  •  
  •