Loša tehnika trčanja može da dovede do nepotrebne povrede i zato je najbolje blagovremeno raditi na tehnici trčanja. Mnogi rekreativci koriste pogrešnu tehniku trčanja, usled čega stvaraju nepotrebno opterećenje tela i ne mogu da dostignu željenu brzinu.
Bez obzira da li trčite da bi smršali ili da poboljšate svoju formu, uvek možete unaprediti svoju tehniku trčanja i sprinta. Dobro i brzo trčanje je veština, a ne nešto sa čime smo rođeni i baš kao i svaka druga stvar, ova veština se može naučiti.
Greške koje trkači najčešće čine su:
- Preveliko poskakivanje gore dole
- Ne koriste puno zadnju ložu
- Prejako gaze stopalom na podlogu
- Ne koriste ruke
- Previše uvijaju dijafragmu na jednu i na drugu stranu
- Glava i trup su previše nagnuti napred
- Usporavanje je kratko
- Lagano trčanje da bi posle usporili do hodanja
Mnogi trkači ne koriste svaki deo tela na najbolji način, pa umesto da uživaju u trčanju, telo trpi oštećenja i manifestuje bol. Postavlja se pitanje kako da se unapredi tehnika da trkač bude brži, efikasniji i sa što manje povreda?
Nervi, mišići, skelet i kardiovaskularni sistem zajedno učestvuju u trčanju. Pokreti koje trkači prave mogu se poboljšati korigujući telo i um i trudeći se da naprave pravilne motoričke pokrete. Ukoliko želite da promenite pokrete svog tela, potrebno je da ih prvo stavite u „mišićnu memoriju“ kako bi se kasnije pokreti ponavljali automatski, bez razmišljanja. Da bi se ovako nešto postiglo, potrebno je da se napravi trajna „mapa“ u mozgu i nervnom sistemu sa puno ponavljanja, da bi ih mišići i mozak prisvojili kao naviku.
- Važno je prvo vežbati tehniku, a posle razvijati mišićnu masu
- Kada trkač želi da unapredi svoje atletske performanse, treba da vodi računa i o usavršavanju i ujedno o mogućim povredama
OBAVEZNO PROČITAJTE I: Hodam kao medved
Vrhunski trkači trče koristeći pre svega jastučiće na stopalima, gde stopalo, a ne peta, lagano dodiruje tlo. Leđa treba da su prava i opuštena, ramena opuštena, a ruke da stoje pod uglom od 90 stepeni. Pokreti ruke se kreću iz ramena, a ne iz podlaktice. Kada pomerate ruku unazad i dalje treba da prati ugao od 90 stepeni. Palac ruke treba da bude opušten i naslonjen na kažiprst ruke. Glava je prava, sa pogledom koji gleda napred, a ne sa spuštenim pogledom ka zemlji.
Pokušajte da ne mislite previše o svojoj tehnici trčanja. Umesto toga, usredsredite se na pokrete i u svojoj glavi pravite vizualizaciju, znaćete kada vam tehnika bude dobra, prosto ćete je osetiti.
Za dobro trčanje vaše Kockice života
www.popsugar.com/ Ericka McConnell